Games and Sports

Games and Sports

 

Basketball, Chess, Carom, Lawn Tennis, Table Tennis are the ones in which the students have already displayed their skill and prowess and have brought home laurels after competing in various Inter DPS meets. Other games in which they are shaping out well are Badminton, Carom, Chess, Cricket, Tae-Kwando and Mini Tennis for the kids.

  • Ronak Agarwal ,Ronit Raj ,Aditya Maskara ,Kumar Aryan ,Tamagnoy Saha,Dipanshu Kumar Has Been Selected For Under 19 District Team ( SMKP).
  • Ujjwal Verma ,Jatin Khetan ,Debansh Tanty ,Shobin Roy,Ritnakar Kundu,Tamagnoy Saha, Aniket Mohta,Chiranjeet Sarkar Has Been Selected For Under 16 District Team ( SMKP).
  • Surendra Agarwal Memorial Tournament was held in DPS Siliguri from 3rd to 10th of Jan 2019 in consultation with the SILIGURI MAHAKUMA PARISHAD under the C.A.B,   DPS Siliguri emerged as champion for the 3rd consecutive year.
  • DPS Siliguri Emerged as Champion in an under 14 tournament held in GD Goenka School (2018).
  • SSPF Tournaments ( School Sports Promotion Foundation )  under 15, league cum knockout tournament was held under the aegis of SAI ( Sports Authority Of India ) held on 9th to 16th of Oct 2016-17 & 6th to 12th of Oct  2018-19 in DPS Siliguri. DPS Siliguri emerged as Champion.
  • C.B.S.E Cluster II volleyball Championship, Venue national public school, Yamuna Nagar, Haryana, Under 19 (girls team) winner & qualified for the C.B.S.E National (2018-19).
  • C.B.S.E Cluster II Volleyball , Durgapur, U-17 Girls 2nd Place , U-19 Girls 2nd Place , U-17 Boys 3rd Position (2017-18)
  • C.B.S.E Cluster II Table Tennis Tournament, Bhubaneshwar , Sristi Goswami Individual Champion , Bipab Sarkar Runner’s Up Girls Team Runner’s Up (2017-18)
  • East Zone Inter D.P.S Basketball Boys , Guwahati , Runner’s Up (2017-18)
  • Sanju Sarkar Represented KUDO World Championship, Mumbai (2017-18)
  • Kumar Aryan Played In I.J.P.L (International Tournament Of Cricket ), Dubai (2017-18)
  • State Yoga Competition & Invitation National Yoga , Kolkata , 3rd Position U-11 , (2016-17)
  • Inter D.P.S International Athletics Meet , Meerut , 3rd Position Relay (2016-17)
  • C.B.S.E East Zone Swimming Competition Guwahati , U-17 Girls (Medly) Silver , U-17 Girls (Freestyle) Silver (2016-17)
  • C.B.S.E Cluster Table Tennis U-14 Sristi Goswami Gold (Single) , U-14 Sristi Goswami , Srija Goswami Bronze (Team), U-19 Subhashree Sen & Deepabali Dutta Bronze(Team), U-19 Boys Biplab Sarkar In Single, U-19 Biplab Sarkar , Ayush Agarwal , Subhrajyoti Dey Silver (Team), D.P.S Siliguri (2016-17 ).
  • C.B.S.E Cluster II Volleyball Tournament Girls , Bilaspur , 2nd Place (2016-17).
  • East Zone Basketball Tournament Boys , D.P.S Dhaligoan,  Runner’s Up ,Shivam Aneja Got Highest Point Award (112 Point), (2016-17)
  • East Zone Inter D.P.S Basketball Girls , D.P.S Ruby Park , Champion (2015-16)
  • C.B.S.E Athletics Meet ,D.A.V Rajrappa, Gold – Shot-Put   , Silver-800 Mt. , Bronze-400 Mt. (2014-15)
  • East Zone Football Tournament , D.P.S Bhilai , Champion (2014-15)
  • C.B.S.E Cluster II Basketball Tournament Boys , Burnpur, 2nd Runner’s Up (2014-15)
  • East Zone Inter D.P.S Cricket Tournament ,D.P.S Nazira Assam , Runner’s Up (2013-14)
  • Cluster II C.B.S.E  Table Tennis Tournament ,Ranchi , 3rd Place Single U -19 Boys , 3rd Place Team Game U-19 Boys (2013-14)
  • Inter D.P.S East Zone Football Tournament, Ruby Park ,Champion (2013-14)
  • D.F Cricket Tournament ,Siliguri (C.A.B) Champion (2013-14)
  • Angshuman Chakraborty :: Has been selected for C.A.B.(U 16) district cricket team(2011-2012).
  • Shahbaz Anwar :: Has been selected for (U-17) C.A.B. cricket team and played for district cricket team(2011-2012).
  • Adarsha Kar :: Has got the third place in C.B.S.E. (U-16) Boys Table Tennis Cluster Meet (2011-2012)
  • Koulick Kar :: Played (U-19) Boys C.B.S.E. Table Tennis National in(2010-2011) in Indore
  • Anirban Moulik :: Selected for music production Sivamani in T-series working with A.R. Rehman for his recording and shows.